Kiaušinių žymėjimo išmanymas yra rūpinimasis mūsų planeta
„Latvijos paukštininkystės asociacijos iniciatyva Lietuvoje ir Latvijoje kasmet atliekame reprezentatyvią apklausą „Kiaušinių vartojimo tendencijos ir ES kiaušinių žymėjimo supratimas Latvijoje ir Lietuvoje“, siekdami išsiaiškinti, kaip gerai abiejų šalių gyventojai yra edukuoti apie kiaušinių žymėjimą ir vertes mūsų organizmui. Džiugina tai, kad lietuviai jaučiasi šiek tiek labiau užtikrinti dėl savo žinių apie kiaušinių žymėjimą: Lietuvoje tiksliai suprantantys, ką jis reiškia, šiemet sakė 8 proc. gyventojų, kai Latvijoje – vos 4 proc. Taip pat daugiau latvių pasisakė apskritai nežinantys, ką tas žymėjimas reiškia (50 proc.). Ir nors čia lenkiame kaimynus, skaičiai vis dar signalizuoja apie edukacijos šie tema trūkumą“, – komentuoja Gytis Kauzonas, Lietuvos paukštininkystės asociacijos vadovas.
Pasak jo, svarbu, kad visuomenė išmanytų kiaušinių žymėjimą, nes tai daro įtaką tvariai besivystančiai kiaušinių rinkai: „Sąmoningai pirkdami produktus galime prisidėti prie tvaresnio paukštininkystės verslo plėtros. Šiandien, kai itin aktyviai kalbame apie planetos ateitį ir galimai laukančius iššūkius, turime dėti visas pastangas, kad visuomenė būtų edukuota apie tai, ką renkasi pirkti ir valgyti. Esame laimingi gyvenadami Europos Sąjungoje, kurioje paukštininkystės verslo kontrolė yra itin stipri, kas lemia, kad parduotuvių lentynas pasiekia tik kokybiškiausi produktai. Lieka tik užtikrinti, kad mūsų visuomenė žino, ką perka, ką reiškia skirtingi žymėjimai“.
Ką reiškia skaičiai ir raidės ant kiaušinio šono?
Ant kiaušinio šono esantis kodas nusako kiaušinio „pilietybę“ – kilmės šalį, gamintoją ir vištos laikymo sąlygas.
Pirmas kodo skaičius nurodo vištų dedeklių laikymo būdą, kuo mažesnis skaičius, nurodantis laikymo būdą, tuo palankesnėmis sąlygomis višta gyveno: 0 – biologinėmis sąlygomis laikomų vištų kiaušiniai, 1 – laisvai laikomų vištų kiaušiniai, 2 – tvarte laikomų vištų kiaušiniai, 3 – narvuose laikomų vištų kiaušiniai.
Kiaušinio kode esančios raidės pasakoja apie kiaušinio kilmės šalį, pavyzdžiui, LT reiškia Lietuvą, LV – Latviją ir pan. Toliau einanti skaičių kombinacija – tai gamintojo sandėlio identifikavimo numeris. Šį numerį suteikia Maisto ir veterinarijos tarnyba, kuri taip pat nuolat kontroliuoja vištų laikymo ir kiaušinių gamybos sąlygas. Kiaušiniams, pagamintiems už Lietuvos ribų, identifikavimo numerius suteikia atitinkamų šalių maisto saugos stebėjimo tarnybos. Didelėse šalyse, pavyzdžiui, Vokietijoje, identifikavimo numeris prasideda regiono, kuriame yra kiaušinių gamybos įmonė, kodu.
Žinoma tinklaraštininkė: įsiminti kiaušinių žymėjimo reikšmę nėra sudėtinga
Žinomo maisto tinklaraščio „Ant medinės lentelės“ ir receptų knygų autorė Kristina Pišniukaitė-Šimkienė taip pat sako, kad pirkdama kiaušinius stengiasi atkreipti dėmesį į kiaušinių žymėjimą.
„Kiaušinius namuose valgome itin dažnai, manau, tai vienas universaliausių produktų, jų mūsų šaldytuve yra visada. Man maisto gamyboje yra itin svarbu rinktis produktus atsakingai, rasti laiko įsigilinti ir būti tvaresnio pasaulio dalimi. Žinoma, kartais stovint prie lentynos parduotuvėje suima juokas, nes atrodo, kad kiekvienos prekės etiketę turi perskaityti, o tam reikia laiko, kurio ne visada ir ne visi turime. Bet įsiminus vos kelias paprastas taisykes kiekvienas galime savo pirkinių krepšelį susikomplektuoti kiek atsakingiau ir rūpesningiau. Ir kiaušiniai yra vienas tų produktų, kurį rinktis suprantant, ką perki, yra pakankamai nesudėtinga, nes žymėjimas yra tikrai paprastas ir lengvai prisimenamas. Apie šį žymėjimą žinau jau tikrai ilgai, nes vos pamačius kodą ant kiaušinio man kilo natūralus smalsumas išsiaiškinti, ką jis reiškia“, – dalinasi Kristina Pišniukaitė-Šimkienė.
Latvijos paukštininkystės asociacijos užsakymu 2023 m. gruodžio mėn. reprezentatyvią apklausą „Kiaušinių vartojimo tendencijos ir ES kiaušinių žymėjimo supratimas Latvijoje ir Lietuvoje“ internetu atliko tyrimų bendrovė „Norstat“. Tyrime dalyvavo 15-55 metų amžiaus 1010 respondentų iš Latvijos ir 1010 respondentų iš Lietuvos. Apklausa atlikta projekto „Kiaušiniai yra jėga!“ rėmuose.
Apie projektą
Projektas „Kiaušiniai yra jėga!“ yra finansuojamas Europos Sąjungos. Turinyje pateiktos nuomonės nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ar Kaimo plėtros tarnybos požiūrį. Nei Europos Sąjunga, nei Kaimo paramos tarnyba negali už jas atsakyti.
Projektas „ES išaugintų kiaušinių informavimo ir skatinimo priemonės Latvijoje ir Lietuvoje“ (EU Eggxpert, projekto nr. 101046173).
Komentuoti