Erkių sukeliamos pavojingos ir klastingos
Lietuvoje dažniausios erkių platinamos ligos yra dvi – erkinis encefalitas ir Laimo liga. Šios ligos yra labai pavojingos, sukelia negrįžtamas pasekmes sveikatai, o kartais pasibaigiančias net mirtimi.
Panašusturinys
Erkinis encefalitas – ypač klastinga, galinti sukelti sunkius liekamuosius reiškinius, liga, kuri prasideda karščiavimu, galvos skausmu, silpnumu, šaltkrėčiu, pykinimu, kartais viduriavimu. Šie požymiai dažniausiai atsiranda po 7–14 d. nuo užsikrėtimo, tačiau stebėti sveikatos būklę reikėtų iki 30 d. Po to būklė pagerėja, bet po kurio laiko dažniausiai būna antroji ligos banga, kuriai būdinga aukšta temperatūra, virusas pasiekia smegenis ir sukelia jų uždegimą.
Laimo ligos atveju erkės įkandimo vietoje po 1–4 savaičių atsiranda rausva dėmė, galinti keisti savo formą ir dydį. Gali skaudėti sąnarius, raumenis, kartais pažeidžiama centrinė nervų sistema, sutrinka miegas, atmintis, svaigsta galva ir kt.
Primename, kad žmogus erkių platinamomis ligomis dažniausiai užsikrečia įsisiurbus užkrėstai erkei. Reikėtų nepamiršti, kad erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ir vartojant nepasterizuotą, erkinio encefalito virusu infekuotą ožkų ar karvių pieną bei jo produktus.
NVSC Kauno departamento Raseinių skyriaus duomenimis, šiemet sausio–balandžio mėnesiais Raseinių rajone Laimo liga diagnozuota 23 asmenims, pernai – trims Raseinių rajono gyventojams. Tiek šiemet, tiek pernai sausio–balandžio mėnesiais erkinio encefalito atvejų nebuvo užregistruota.
2023 m. per visus metus Raseinių rajone buvo užregistruotas 71 erkių platinamų ligų atvejis, iš jų 18 erkinio encefalito ir 53 Laimo ligos atvejai.
Atkreipiame dėmesį, kad efektyviausia priemonė, galinti padėti išvengti erkinio encefalito, yra skiepai, tačiau nuo Laimo ligos skiepų nėra. Nuo jos apsaugo tik bendrosios profilaktinės priemonės.
NVSC specialistai pataria, kaip išvengti erkės įsisiurbimo:
- Vykdami į gamtą tinkamai apsirenkite – dėvėkite šviesius drabužius, pasiūtus iš lygaus audinio. Apykaklė ir rankogaliai turi būti prigludę prie kūno, kelnių klešnės įkištos į batus ar kojines.
- Drabužius ir atviras kūno vietas rekomenduojama apipurkšti repelentais – cheminėmis medžiagomis, atbaidančiomis erkes.
- Periodiškai apžiūrėkite drabužius ir kūną – ar jais neropoja erkė. Ypač atkreipkite dėmesį į pažastų, kirkšnies sritis, kojas, liemenį, kaklą, galvą.
- Poilsiui pasirinkite atvirą, saulėtą aikštelę, kurioje nušienauta žolė. Erkės dažniausiai įsisiurbia, kai gamtoje praleidžiame daugiau laiko.
Nuo erkinio encefalito apsaugos skiepai
Pati efektyviausia priemonė, galinti padėti išvengti erkinio encefalito, yra skiepai. Vakcinavimo schemos yra dvi: įprastinė ir pagreitinta. Skiepijant pagal įprastinę skiepijimo schemą pirmosios dvi dozės įskiepijamos 1–3 mėn. intervalu; trečiosios ir sustiprinančiųjų dozių įskiepijimo intervalai gali būti skirtingi, priklausomai nuo vakcinos gamintojo, ir nurodomi vakcinos informaciniame lapelyje. Vėliau svarbu nepamiršti imunitetą sustiprinti – priklausomai nuo amžiaus, pakartotinai įskiepijant vieną erkinio encefalito vakcinos dozę kas 3 ar 5 metus.
Skiepai nuo erkinio encefalito yra mokami, tačiau nuo šių metų rugsėjo 1 d. valstybės biudžeto lėšomis turės galimybę pasiskiepyti visi 50–55 metų asmenys. Šiuo metu, pagal Lietuvos Respublikos ministro įsakymą (https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.243565), darbdavio lėšomis gali būti paskiepyti asmenys, kurių veikla yra susijusi su darbu gamtoje.
Komentuoti