Šiandien oficialiai pristatyta diasporai draugiško darbdavio iniciatyva, kuria siekiama paskatinti užsienyje gyvenančius lietuvius rinktis karjerą Lietuvoje. Prie iniciatyvos kviečiamos prisijungti visos šalies įmonės.
Iniciatyvą įgyvendina Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Užimtumo tarnyba, organizacijomis „Global Lithuanian Leaders“ ir Pasaulio lietuvių bendruomene, diasporos atstovais, verslo įmonėmis.
„Esame užsibrėžę tikslą nutiesti visus įmanomus tiltus užsienyje gyvenantiems lietuviams. Siekiame sudaryti geriausias sąlygas jiems sugrįžti į Lietuvą, o plačios karjeros galimybės bei kasmet augantys atlyginimai yra viena iš paskatų tai padaryti. Į šią iniciatyvą aktyviai įsitraukė šalies įmonės, startuoliai. Svarbu ir tai, kad ši iniciatyva prisidės prie visos tarptautinio įdarbinimo kultūros mūsų šalyje gerinimo“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Siekdama nustatyti užsienio lietuvių ir įmonių, samdančių diasporos atstovus ir užsieniečius, lūkesčius ir geriausias praktikas, EIMIN praėjusiais metais inicijavo tikslinių grupių diskusiją. Darbdaviai, diasporos atstovai, valstybinių institucijų atstovai diskusijos metu dalijosi patirtimi ir pasiūlymais, kaip pagerinti tarptautinio įdarbinimo procesą šalyje. Diskusijų metu buvo įvardyti kriterijai, kurie gali lemti apsisprendimą rinktis karjerą Lietuvoje – pagal juos sukurtas specialus diasporai draugiško darbdavio ženklelis.
Norinčios prisijungti prie iniciatyvos įmonės kviečiamos Užimtumo tarnybos interneto svetainėje užpildyti registracijos formą. Pasirašiusios deklaraciją dėl bent trijų nustatytų kriterijų atitikimo, jos gaus specialų diasporai draugiško darbdavio ženklelį. Šis ženklelis, pasak ministrės, rodo įmonės vertybinę poziciją – atvirumą, tarptautiškumą – ir yra svarbi žinia potencialiems darbuotojams.
Tarp kriterijų, kuriuos turi atitikti įmonės, – galimybė darbo pokalbį, darbuotojo atranką atlikti ir darbuotojui dirbti nuotoliniu būdu, tarpkultūrinė darbo aplinka, atvira ir įtrauki darbo atmosfera. Taip pat sklandus įvedimo į darbą (angl. „onboarding“) procesas, kuris apima ir pagalbą persikeliant ir integruojantis Lietuvoje ir darbo aplinkoje.
Šiuolaikiška, tarptautiška šalies įmonių darbo aplinka, plačios karjeros perspektyvos ir galimybė prisidėti prie šaliai svarbių projektų įgyvendinimo paskatina vis daugiau užsienyje gyvenančių lietuvių talentų grįžti į Lietuvą.
Lietuvos skaitmeninių technologijų asociacijos „Infobalt“ vadovas Simonas Černiauskas teigia, kad sparčiai augantis šalies inovacijų sektorius suteikia darbdaviams galimybę ir būtinybę auginti savo komandas, siūlant vis konkurencingesnius atlyginimus ir tobulėjimo galimybes.
„Lietuvoje veikiančios tarptautinės, vietinės įmonės ir klestinti startuolių ekosistema leidžia talentams greičiau kopti karjeros laiptais. Verslui itin svarbūs specialistai, kurie gali panaudoti savo vertingą tarptautinę patirtį ir taip prisidėti prie organizacijų inovatyvumo, konkurencingumo ir ilgalaikės sėkmės“, – sako S. Černiauskas.
Pasak Užimtumo tarnybos direktorės pavaduotojos Giedrės Sinkevičės, naujoji iniciatyva svariai prisidės prie grįžtamosios migracijos.
„Svarbiausias motyvas, skatinantis diasporą grįžti – geras atlyginimas, užtikrinantis finansinį stabilumą. Anksčiau gana skeptiškai į užsienyje dirbusių lietuvių lūkesčius reagavęs verslas taip pat keičia poziciją. Šiemet atliktas darbdavių nuomonės tyrimas rodo, kad net 77 proc. darbdavių priimtų į darbą kandidatą su turimu išsilavinimu ir darbo patirtimi, nesvarbu, kur ji buvo įgyta – užsienyje ar Lietuvoje, – atkreipė dėmesį Užimtumo tarnybos direktoriaus pavaduotoja Giedrė Sinkevičė. – Manome, kad diasporai draugiško darbdavio ženklelis sustiprins grįžtamąją migraciją.“
Susitikimuose su užsienio lietuviais Užimtumo tarnybos grįžtamosios migracijos iniciatyvos „Gal į Lietuvą?“ komanda kasmet fiksuoja gerėjančias tautiečių nuotaikas. Tai patvirtina ir 2023 m. inicijuoto emigrantų nuomonės tyrimo rezultatai, gauti apklausus daugiau kaip tūkstantį respondentų. 55,1 proc. jų įvardijo, kad norėtų ar planuoja įsikurti Lietuvoje. Palyginti su panašaus pobūdžio tyrimu, atliktu 2020 m., norinčiųjų grįžti skaičius išaugo 14,6 proc.
„Diasporos profesionalai vis aktyviau grįžta į Lietuvą – tai matome savo kasdieniame darbe. Diaspora įvairialypė – dažnai nepagalvojame, kad dalis gyvenančiųjų užsienyje yra labai atitolę nuo darbo realybės Lietuvoje, todėl visos komunikacijos priemonės, tarp jų – diasporai draugiško darbdavio iniciatyva, yra prasmingos ir gali daryti dar didesnį poveikį grįžtamajai migracijai“, – sako diasporos profesionalų tinklo „Global Lithuanian Leaders“ vadovė Marija Šaraitė.
Pastaruosius ketverius metus iš eilės į Lietuvą sugrįžta daugiau tautiečių, negu išvyksta. Valstybės duomenų agentūros duomenimis, 2023 m. į Lietuvą grįžo 17,5 tūkst. piliečių.
Daugiau informacijos apie diasporai draugiško darbdavio iniciatyvą galima rasti čia.
Daugiau informacijos:
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos
Ryšių su visuomene skyrius
El. p. info@eimin.lt
Komentuoti