Privačių valdų kvartalas apims su Molainių, Žygeivių, V. Alanto, J. Tilvyčio ir Viensėdžių g. besiribojančias gatves: Viensėdžių g., Nausodės g., Vaišvilčių g., Kibiškio g., Pavešečių g., Zūbiškių g., Plotumų ir Ragaudžių g. Projekto metu gauti rezultatai AB „Panevėžio specialus autotransportas“ leis nustatyti naujas atliekų susikaupimo normas, įvertinti konteinerių aptarnavimo dažnį, išsiaiškinti gyventojų įpročius.
Per sausio mėnesį minėto kvartalo privačių valdų gyventojams planuojama nemokamai išdalinti 106 konteinerių komplektus, kuriuos sudarys 120 litrų talpos atliekų surinkimo konteineris bei 7 litrų talpos kibirėlis su lipduku, nurodančiu kokias atliekas galima mesti.
Šiuo projektu siekiama išsiaiškinti, kaip keičiasi mišrių komunalinių atliekų kiekis iš jų srauto atskiriant virtuvės atliekas, koks yra virtuvės atliekų užterštumas, koks būtinas virtuvės atliekų surinkimo konteinerių išvežimo iš privačių namų valdų periodiškumas skirtingu metų laiku.
Pirmieji maisto ir virtuvės atliekų rūšiavimą išbandė 67 miesto daugiabučiai, esantys tarp Pilėnų, Nemuno, J. Tilvyčio ir V. Alanto gatvių. Daugiau nei 1700 panevėžiečių išdalinti specialūs 7 l talpos kibirėliai, skirti augalinės kilmės maisto atliekoms rinkti, įteiktos atmintinės, kokias atliekas galima mesti į maisto kibirėlius. Taip pat dešimtyje šio kvartalo teritorijoje įrengtų kolektyvinio naudojimo atliekų surinkimo konteinerių aikštelių pastatyti maisto atliekų surinkimo konteineriai.
Iš viso per 2022 m. iš Pilėnų kvartalo gyventojų kolektyvinio naudojimo atliekų surinkimo konteineriais buvo surinkta 69,220 t. maisto atliekų. Per 2023 m. planuojama surinkti apie 80 t. atliekų. Visos surinktos maisto atliekos pristatomos į UAB Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras eksploatuojamą žaliųjų atliekų priėmimo aikštelę, kur jos yra atskiriamos nuo kitų komunalinių atliekų ir kompostuojamos.
Siekiama, kad gyventojai suprastų – rūšiuodami atliekas reikšmingai prisidedame prie aplinkos tausojimo, taupome vis labiau senkančius gamtos išteklius, mažiname į sąvartynus patenkančių atliekų kiekį, saugome aplinką nuo taršos poveikio. Atskyrus biologiškai skaidžias atliekas, visos kitos atliekos yra lengviau perdirbamos, nes maisto atliekos, patekusios į mišrių atliekų srautą jas labai užteršia ir apsunkina patį perdirbimo procesą. Todėl raginame nepilti buitinių atliekų, šiukšlių į maisto atliekų konteinerius – nuo jų rūšiavimo kokybės priklausys planuojamos virtuvės atliekų surinkimo infrastruktūros plėtra ir sistemos įgyvendinimas.
Taip pat, informuojame, kad projekte dalyvaujantiems privačių valdų savininkams atliekų tvarkymo paslaugų teikimo įkainiai nesikeis, jie išliks tokie patys, kaip ir visiems kitiems Panevėžio miesto privačių valdų savininkams. Tikimės, kad, visi drauge sukursime Panevėžio miesto gyventojų lūkesčius ir poreikius atitinkančią atliekų tvarkymo sistemą.
Į maisto ir virtuvės atliekų surinkimo konteinerius gyventojai gali mesti:
- Vaisius ir daržoves bei jų likučius;
- Kambarinius augalus ir jų dalis;
- Arbatos tirščius ir pakelius;
- Sodo ir daržo atliekas;
- Kavos tirščius ir popierinius filtrus;
- Duonos gaminius ir makaronus;
- Kiaušinių lukštus;
- Mėsos ir žuvies atliekas, kaulus;
- Naudojimui netinkamus maisto produktus;
- Popierinius rankšluosčius ir servetėles;
- Riebalais išteptą popierių ir kartoną.
Komentuoti