Taigi, apie viską iš eilės. Lapkričio 8 dieną, penktadienį, 14 val. Raseinių krašto istorijos muziejuje prasidės konferencija, kurios tema „Dominikonų (Pamokslininkų) kultūros paveldas Raseiniuose“. Per daugiau kaip 300 metų laikotarpį nuo vienuolyno ir bažnyčios įsteigimo, dominikonai paliko žymų pėdsaką ne tik religiniame, bet ir socialiniame – kultūriniame Raseinių gyvenime. Programoje numatyti du pranešimai – mokslininkė Birutė Kabašinskienė (Lietuvos kultūros tyrimų institutas, Bažnytinio paveldo muziejus) pristatys pranešimą „Dominikonų paveldas Raseiniuose“, dr. Jurgita Pačkauskienė (Lietuvos katalikų mokslo akademija) daugiau papasakos apie dominikonų religines tradicijas Raseiniuose ir dailės paveldą, tema „Dominikonai – Švč. Mergelės Marijos Rožyno maldos platintojai: tradicija ir dailė“. Po pranešimų pakviesime į diskusiją apie dominikonų kultūrinio ir architektūrinio paveldo išsaugojimo perspektyvas Raseinių mieste.
Po diskusijos ir kavos pertraukėlės – jaunos menininkės Liucijos Pačkauskaitės tapybos parodos „Ties kriokliais“ atidarymas. „Mano kūrybos pagrindas – gamtiniai epizodai iš asmeninių archyvų, patirčių, stebėjimų ir prisiminimų. Gamta kupina archetipinių vaizdinių ir simbolių, kurie šimtmečius gyvuoja mene ir žmogaus sąmonėje. Siekiu stebėti ir fiksuoti, kaip tokie archetipai įgauna pavidalą mano kasdienybėje, ieškodama sintezės tarp individualaus išgyvenimo ir universalaus gamtos patyrimo ir suvokimo. Parodos pavadinimas „Ties kriokliais“ pasiskolintas iš paveikslo, kuriame vaizduoju vaikystės sodybos kiemo teritoriją juosiantį Alėjos upelį. Vienoje vietoje tekantis jo vanduo užkliūna už akmens, sudarydamas mažą kriokliuką. Visgi, prisiminimuose viską matau vaiko akimis, kai viskas atrodė gražiau, paslaptingiau, stebuklingiau. Ir upelis ten krenta dideliais kriokliais. Ir kaimynės kiemo kalvelė tampa Everestu. Ir kaimo prūdo paviršiuje išnyra banginio uodega…“ – taip savo kūrybą pristato jaunoji dailininkė.
Lapkričio 9 d., šeštadienį 16 val. Lesčių Dievo Apvaizdos bažnyčioje (Ariogalos seniūnija) sakralinės muzikos koncertas „Divino dialogo“. Atlikėjai – senosios muzikos ansamblis „Canto fiorito“ – Renata Dubinskaitė, mecosopranas (Lietuva) ir Jean-Marc Aymes, klavesinas (Prancūzija). “Divino Dialogo”, arba “Dieviškasis dialogas” – tai XVII a. italų sakralinės muzikos programa, atskleidžianti ankstyvojo Baroko muzikos religinį jausmingumą. Tai tikinčios sielos dialogas su savimi pačia ar jausmingas jos pokalbis su Marija arba Kristumi. Programoje itin ryškiai atsiskleidžia Baroko muzikai būdingi afektai – stiprios emocinės būsenos, kurias per muziką siekiama sukelti ir klausytojams. Šalia plačiau žinomų XVII a. italų Baroko kompozitorių, tokių kaip Benedetto Ferrari, Barbara Strozzi, Giovanni Legrenzi ir Giovanni Felice Sances, programoje nuskambės ir mažiau pažįstamų, talentingų moterų vienuolių Chiaros Margheritos Cozzolani ir Rosos Giacintos Badallos muzika.
Šiuo koncertu ir baigsis pirmoji istorijos ir meno bienalė ROSIENIE SAMOGITIE METROPOLIS. Kita bienalė turėtų vykti 2026 metais, joje toliau pratęsime Raseinių istorinės tapatybės paieškas.
Renginio partneris – Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnyba, išklausę pranešimus, visi norintys galės gauti pažymėjimus.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Komentuoti