Lietuvos zoologijos sodas prisideda prie nykstančių gyvūnų rūšių apsaugos tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje. Šiais metais Lietuvos zoologijos sodas tapo vienu iš 30 zoologijos sodų, remiančių nykstančių beždžionių – geltonskruosčių kuoduotųjų gibonų, išsaugojimo fondą.
Geltonskruostis kuoduotasis gibonas (Nomascus annamensis) gyvena Pietų Vietname, Laose ir šiaurės rytų Kambodžoje ir jų yra likę vos keli tūkstančiai individų. Paskaičiuota, kad per mažiau nei 50 metų populiacija sumažėjo apie 50 procentų. Pagrindinės priežastys yra buveinių nykimas, medžiojimas mėsai bei nelegali prekyba kaip augintiniais, todėl šie primatai Tarptautinėje raudonojoje knygoje įtraukti į grėsmingos būklės (EN) kategoriją.
Šiam gyvūnui pavadinimas suteiktas dėl išskirtinės spalvos – patinų kailis yra juodas, o skruostai – geltoni, tuo tarpu patelės ir naujagimiai yra ryškiai geltonos spalvos. Jie išsiskiria savo garsiais ir energingais šauksmais, kuriais gina teritoriją, maistą, grupės narius ir taip pat pritraukia potencialius partnerius.
„Nykstančių rūšių išsaugojimas, jų populiacijos gausinimas ir visuomenės švietimas apie gyvūnus yra viena iš svarbiausių Lietuvos zoologijos sodo veiklos sričių. Prisidedame prie laukinių gyvūnų gelbėjimo, vykdome įvairius projektus, dalyvaujame Europoje nykstančių rūšių veisimo programose. Turėdami galimybę prisijungti tiek prie nacionalinių, tiek prie tarptautinių projektų, prisidedame prie biologinės įvairovės išsaugojimo“, – teigia Lietuvos zoologijos sodo Mokslinės veiklos skyriaus Mokslinės veiklos koordinatorė Aurelija Mikalčiūtė.
Nuo 2011 metų vykdomas tarptautinis projektas, skirtas išsaugoti geltonskruosčius kuoduotuosius gibonus. Šio projekto tikslas yra apsaugoti natūralias gibonų buveines ilgalaikėje perspektyvoje, įsteigiant naują saugomą teritoriją Vietname. Tokia teritorija išlaikys ir saugos gyvybiškai svarbų ir strateginį miško koridorių Annamite kalnuose, jungiantį Ngoc Linh gamtos rezervatą ir kitas saugomas teritorijas Vietname, Laose ir Kambodžoje su Kon Ka Kinh – Kon Cha Rang miškų kompleksu pietuose.
Prie nykstančių rūšių išsaugojimo gali prisidėti kiekvienas žmogus. Tam nereikia ypatingų pastangų, dažniausiai pakanka įvertinti savo kasdienius veiksmus. Pavyzdžiui, dėl maisto produktuose naudojamo palmių aliejaus gamybos iškirsti milžiniški tropinių miškų plotai. Tai viena iš priežasčių, lėmusių, kad Borneo saloje gyvenančių orangutanų populiacija sumažėjo perpus. Palmių aliejus labai dažnai naudojamas tokiuose produktuose kaip šokoladas, sausi pusryčiai, traškučiai, saldainiai. Mažesnis plastikinių maišelių ir kitų gaminių naudojimas taip pat gali prisidėti prie gyvūnijos įvairovės išsaugojimo. Norintys prisidėti aktyviomis pastangomis, gali prisijungti prie įvairių savanorystės programų ar gamtos išsaugojimu besirūpinančias organizacijas paremti finansiškai.
Rūšių apsaugos fondas „Stiftung Artenschutz“, kurio rėmėju tapo Lietuvos zoologijos sodas, buvo įsteigtas 2001 metais. Pagrindinis fondo dėmesys skiriamas apsaugoti nykstančias ir mažiau žinomas gyvūnų rūšis bei jų buveines, mokslinių tyrimų projektams, susijusiems su rūšių apsauga, veisimo programomis ir aplinkosauginiu švietimu. Šis fondas yra bendra zoologijos sodų, gyvūnų parkų ir gamtos apsaugos organizacijų iniciatyva, apimanti Azijos, Afrikos, Lotynų Amerikos ir Europos žemynus. Vienas iš „Stiftung Artenschutz“ fondo principų yra „vieno plano požiūris“, pagal kurį teigiama, kad veikla laukinėje gamtoje (in situ) ir nelaisvėje (ex situ) turi vykti kartu. Remiami ne tik in situ išsaugojimo projektai, bet ir veisimo ar taikomojo mokslo bei švietimo programos Daugiau informacijos apie fondo veiklą galima rasti čia: https://www.stiftung-artenschutz.de/en_US/.
Geltonskruostis kuoduotasis gibonas nėra laikomas Lietuvos zoologijos sode, tačiau čia galima susipažinti su kitais nykstančių rūšių gyvūnais. Šiais metais zoologijos sode gimė itin nykstančios ir gamtoje labai retai sutinkamos perukininės tamarinos jauniklis. Taip pat galima pamatyti amūrinį tigrą, kurių natūralioje aplinkoje likę vos 500. Šie gyvūnai dažniau sutinkami zoologijos soduose, nei gamtoje. Iš viso Lietuvos zoologijos sode laikomi 52 nykstančių rūšių gyvūnai.
Primename, kad apsilankyti Lietuvos zoologijos sode galima kasdien 10:00-20:00 val. (pirmadieniais nuo 11:00 val.). Bilietus įsigyti galima https://bilietai.zoosodas.lt/ arba Lietuvos zoologijos sodo kasose.
Atrask, pažink, išsaugok!
Komentuoti